Komunikat o błędzie

Strict warning: Only variables should be passed by reference in comment_block_block_view() (line 29 of /home/karolw/public_html/czasbialegostoku/sites/all/modules/comment_block/comment_block.module).
Unikatowe samochody w Białymstoku [ZDJĘCIA]. "Limuzyna gangsterów" czy Karmann Ghia z 1963 roku

Dodano:

wt., 13/08/2013 - 09:45

Spodobał Ci się artykuł? Kliknij Lubię to i bądź na bieżąco

W Białymstoku możemy znaleźć prawdziwe perełki motoryzacji, o których przeciętnemu mieszkańcowi nawet się nie śniło. Własnoręcznie budowany Volkswagen KdF "SAM", produkowany dla arystokracji i dyplomacji Austin A135 Princess, czy świeżo odrestaurowany kabriolet z 1971 roku zrobią wrażenie nie tylko na miłośnikach motoryzacji.

img_2298_kopiowanie.jpg

Muzeum Motoryzacji w Białymstoku to skupisko samych ciekawostek. Obok Volkswagena Karmann Ghia z 1963 roku (w Polsce jest tylko 5 egzemplarzy), stoi Citroen 11B (z 1946 r.) nazywany potocznie "limuzyną gangsterską" (ze względu na fakt, że była popularna wśród francuskich przestępców i, co zaskakujące, także wśród policjantów). Na jednej ze ścian muzeum wiszą stare rowery, a pomiędzy nimi egzemplarz z drewnianymi kołami.

img_2289_kopiowanie.jpg

img_2278_kopiowanie.jpg

Wartość eksponatów szacuje się na milion złotych. Ceny samochodów wynoszą od kilku tysięcy za modele z lat '60 - '80 do sum sześciocyfrowych za starsze roczniki. Ostatnio na aukcji internetowej pojawiło się jedno z muzealnych aut wycenione na 100 tysięcy złotych.

- Wszystkie eksponaty (zarówno pojazdy jak i przedmioty) pochodzą z prywatnych kolekcji członków Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji Moto Retro i były przez nich restaurowane i naprawiane - mówi Czesław Słowikowski kolekcjoner pojazdów zabytkowych.

Na Węglowej, oprócz aut i motorów zobaczymy także stary sprzęt RTV. Wśród eksponatów zaciekawić mogą: pierwsza komórka, stary laptop, a nawet prawdziwa centrala telefoniczna.

img_2269_kopiowanie.jpg

img_2270_kopiowanie.jpg

img_2273_kopiowanie.jpg

Członkowie Moto Retro stale szukają ogłoszeń i ofert zakupu starych samochodów i motocykli. Eksponaty, które do tej pory nabyli pochodzą, m.in: z Anglii, Francji, Belgii i z różnych rejonów Polski. Są też takie, które znaleziono na złomie albo wyciągnięto ze starej szopy w ogrodzie. Większość zabytkowych aut "przywróconych do życia" jest na chodzie.

- Wyremontowanie pojazdu zależy od zamożności właściciela i zaangażowania. Jeżeli zleca wszystko profesjonalistom, to trwa to około roku. Jeżeli jest pasjonatem i robi całość sam, to odrestaurowanie starego wozu może zająć nawet parę lat - mówi prezes Stowarzyszenia Moto Retro.

Prowadzenie muzeum kosztuje co miesiąc ponad 1000 zł i jest opłacane całkowicie z prywatnych funduszy Stowarzyszenia. Członkowie sami ustalają dyżury w muzeum i oprowadzają zwiedzających. Do Stowarzyszenia Moto Retro należy 51 osób.

img_2260_kopiowanie.jpg

img_2259_kopiowanie_0.jpg

- Każdy chętny może do nas dołączyć, ale jest jeden warunek - musi posiadać stary pojazd. Może to być samochód, motor, a nawet rower, oby tylko miał jakaś wartość historyczną - mówi Mirosław Socha - Bardzo ważne jest też zaangażowanie. Mieliśmy też paru takich, co przyszli do nas, odrestaurowali swoje stare auta i "bye bye". To nie tędy droga - dodaje prezes.

Kobiety w klubie są mniejszością, ale władze Moto Retro mówią, że płeć nie ma znaczenia przy wyborze nowych członków. Nie ważne jest też wykształcenie ani zawód.

- Wśród nas są, m.in: mechanicy, kierowcy, przedsiębiorcy, prawnicy, lekarze i ludzie bezrobotni - przekrój zawodów jest szeroki i jak widać, nie zawsze związany z motoryzacją - mówi Czesław Słowikowski.

img_2262_kopiowanie.jpg

img_2261_kopiowanie.jpg

img_2282_kopiowanie.jpg

img_2283_kopiowanie.jpg

img_2284_kopiowanie.jpg

img_2290_kopiowanie.jpg

img_2266_kopiowanie.jpg

img_2299_kopiowanie.jpg

img_2264_kopiowanie.jpg

img_2268_kopiowanie.jpg

img_2271_kopiowanie.jpg

img_2281_kopiowanie.jpg

img_2287_kopiowanie.jpg

img_2297_kopiowanie.jpg

img_2272_kopiowanie.jpg

img_2292_kopiowanie.jpg

Muzeum Motoryzacji znajduje się na ul. Węglowej 8 w Białymstoku i jest otwarte w każdą niedzielę w godzinach 11.00 - 15.00. Bilet wstępu kosztuje 5 zł.

Komentarze

oko (niezweryfikowany) -

Ile osób odwiedza muzeum na miesiąc?

Anonim (niezweryfikowany) -

kilka

vw-classic.pl (niezweryfikowany) -

Muzeum jest czynne wyłącznie w niedzielę (chyba że jest umówiony inny termin) od 11-15 , średnio w czasie otwarcia ilość zwiedzających w okresie letnim to około 23-40 osób, oczywiście są wystawy tematyczne gdzie przybywa zdecydowanie większa publika.
jako członek MOTO RETRO zapraszam serdecznie.

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.